Автор Тема: Нарахування та сплата ПДФО  (Прочитано 25837 раз)

shukach

  • Новачок
  • *
  • Повідомлень: 9
  • Репутація: 2
    • Перегляд профілю
Нарахування та сплата ПДФО
« : 10 Березня 2011, 12:38:06 »
Набрав чинності Податковий кодекс України. Ці зміни торкнулися і процедури нарахування та сплати ПДФО. У практиків-бухгалтерів виникає питання: відповідно до ПКУ куди сплачувати податок з доходів фізичних осіб, якщо підприємство зареєстровано за однією адресою, а фактично знаходиться за іншою?

praktiker

  • Адміністратор
  • Новачок
  • *****
  • Повідомлень: 16
  • Репутація: 3
  • praktiker
    • Перегляд профілю
Сплата ПДФО та подача Декларації
« Reply #1 : 10 Березня 2011, 13:02:12 »
Почнемо із того, що відповідно до пп. 162.1.3. статті 162 Податкового кодексу http://www.sta.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=300762&cat_id=300760: платником ПДФО є податковий агент.

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом ІV Податкового Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом ІV Податкового Кодексу (пп. 14.1.180. ст 14 Податкового Кодексу).

Згідно пп. 168.1.2. ст. 168 Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

Порядок сплати (перерахування) податку до бюджету визначений пунктом 168.4. ст. 168 ПКУ:

Податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ).

У разі прийняття рішення про створення відокремленого підрозділу юридична особа повідомляє про це органи державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням таких новостворених підрозділів у встановленому порядку;

Суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов’язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу;

Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів (пп. 168.4.4. ст. 168 ПКУ).

Однак ДПА у Листі №4485/7/17-0217 від 17.02.2011 "Про заповнення Податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб" http://www.zpnalog.gov.ua/fileadmin/files/file_archive/docs/2011/list_4485.zip у пп. 2.2. пояснює: "Декларація (з ПДФО) подається до ОДПС за місцем реєстрації податкового агента, уповноваженого  - юридичної особи або її відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати та перераховувати податок на доходи фізичних осіб."

В п. 2 ст. 176 ПКУ прописано, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані:
пп. "б": подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку;
пп. "д": подавати до органу державної податкової служби за місцем його реєстрації податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю, за формою, встановленою центральним податковим органом, про загальні суми доходів, що нараховані (виплачені, надані) на користь платників податку, і загальні суми податку на доходи фізичних осіб, що утримані з цих доходів, а також обсяги перерахованого податку до бюджету.

praktiker

  • Адміністратор
  • Новачок
  • *****
  • Повідомлень: 16
  • Репутація: 3
  • praktiker
    • Перегляд профілю
Сплата ПДФО та подача Декларації
« Reply #2 : 10 Березня 2011, 13:14:02 »
Таким чином: подача  податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби та сплата ПДФО здійснюється податковим агентом - юридичною особою чи її відокремленим підрозділом за місцем свого розташування. Це пов'язано із тим, що ПДФО належить до надходжень у місцевого бюджету.
А Декларація з ПДФО подається до органу ДПС за місцем реєстрації податкового агента.
« Останнє редагування: 11 Березня 2011, 07:01:56 від praktiker »

shukach

  • Новачок
  • *
  • Повідомлень: 9
  • Репутація: 2
    • Перегляд профілю
ДПАУ Листом від 25.03.2011 року № 8235 /7/17-0217 "Про подання Податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб" повідомила:

З метою уникнення можливої соціальної напруги, додаткового навантаження на платників податків, а також витрат часу, пов’язаних із заповненням та поданням звітності у подальшому, податкові агенти, які не мають найманих працівників та не проводять нарахування (надання, виплати) доходів фізичним особам у звітному місяці, можуть не подавати до податкового органу таку декларацію за відповідний звітний період.

shukach

  • Новачок
  • *
  • Повідомлень: 9
  • Репутація: 2
    • Перегляд профілю
ДПАУ Листом від 25.03.2011 року № 8236/7/17-0217 "Про надання інформації"  повідомляє:

На виконання норми ПКУ розроблено Податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб, форму якої затверджено наказом ДПА України від 31.01.11 №58, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.02.11 за № 165/11903 (набрав чинності з 18.02.2011 року).

Відповідно до п. 5 підрозділу 10 Перехідних положень ПКУ штрафні санкції, які можуть бути застосовані до платників податків у зв’язку із порушенням термінів подання зазначеної декларації та сплати податкових зобов’язань, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти введені в дію. Отже, за минулі звітні періоди штрафні санкції не застосовуються.